Parę przykładów jak rozpoznać skład tkaniny

 Skład tkaniny

Kursantki, które przychodzą na zajęcia, często przywożą tkaniny i mówią

„mam taką tkaninę, ale nie wiem co to jest”:)

A ja wtedy wyjmuję zapalniczkę (oczywiście gaśnica jest pod ręką:-) i najzwyczajniej

w świecie podpalam kawalątek.

Bo skład tkaniny możemy sprawdzić po prostu poprzez nadpalenie ścinka i tak:

Bawełna i len palą się prawie tak samo, czyli dużym, jasnym płomieniem, wydziela się przy tym zapach spalonego papieru (len ma bardziej ostry drażniący zapach). Po spaleniu pozostaje bardzo niewielka ilość popiołu, który szary i sypki. Bawełna pali się szybko, natomiast len powoli, ale w obu przypadkach trudno ten proces zatrzymać – więc uwaga 🙂 Miejsce po spaleniu jest brązowe.

len skład tkaniny spalanie płomień  len skład tkaniny spalanie dym  len skład tkaniny spalanie popiół

A kiedyś można było odczytać skład materiału z krajki

tu przeczytasz:

lubimyszycie.pl/sklad-materialu-krajce

CIEKAWOSTKA

Stężony kwas azotowy zmienia bawełnę na galaretowatą masę, tzw. nitrocelulozę (bawełnę strzelniczą) używaną jako środek wybuchowy.

Wełna pali się w bardzo charakterystyczny sposób, mianowicie płomień jest krótki, drżący, wydziela się zapach spalonych włosów, powiem delikatnie jest bardzo nie przyjemny:(. Popiół tworzy ciemną, spieczoną kuleczkę, przy roztarciu jest ostry.

  wełna skład tkaniny spalanie płomień  wełna skład tkaniny spalanie dym  wełna skład tkaniny spalanie rozcieranie  wełna skład tkaniny spalanie popiół

Jedwab naturalny pali się trudno, tzn. pali się dopóki jest źródło ognia, po odjęciu zapalniczki momentalnie gaśnie. Podobnie jak wełna pachnie spalonymi włosami, tyle że nie tak intensywnie. Pozostawia popiół w postaci czarnej, spieczonej, porowatej masy rys 2

jedwab naturalny skład tkaniny spalanie płomień  jedwab naturalny skład tkaniny spalanie wynik  jedwab naturalny skład tkaniny rozcieranie  jedwab naturalny skład tkaniny spalanie popiół

Włókna chemiczne celulozowe, czyli np. wiskoza spalają się jak włókna roślinne (bawełna, len), więc jak rozróżnić wiskozę od bawełny? po ich właściwościach, wiskoza jest lejąca,  ma połysk, jest chłodna w dotyku (dlatego jest idealna na lato)

wiskoza skład tkaniny spalanie płomień  wiskoza skład tkaniny spalanie wynik  wiskoza skład tkaniny spalanie popiół

Natomiast włókna chemiczne syntetyczne te „plastikowe” czyli np. poliestry podczas palenia topią się i ciągną się z nich nitki, powstaje twarda masa. Płomień jest żółty i „kopci się”, a zapach mdły i słodkawy. A włókna poliamidowe też się topią, zostaje twarda kulka, płomień jest niebieski, zapach też mdły, ale bardziej nie do zniesienia:-)

Gdzieś czytałam, że 30 % światowej produkcji tkanin syntetycznych to po prostu plastikowe butelki.

włóna poliestrowe skład tkaniny spalanie płomiń  włóna poliestrowe skład tkaniny spalanie wynik

Mam nadzieję, że to było ciekawe i przyda się komuś 🙂

About admin

Nazywam się Marzena Dykisińska, z zawodu projektant, konstruktor odzieży, magister sztuki, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, wydział Tkaniny i Ubioru. W zawodzie od 20 (i trochę:-)) lat. Okazało się, że największą moją pasją jest zarażanie innych miłością do szycia i dzielenie się moją wiedzą z innymi. Zapraszam serdecznie :)
This entry was posted in Materiałoznawstwo, Uczymy and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz